אייקון פייסבוק English Version

חשיבות העבודה של בודק חשמל

בודק חשמל
תוכן עניינים

בהתאם להוראותיהם של משרד התעשייה, האגף לענייני חשמל וחוקי מדינת ישראל חייב בודק חשמל לקבל הסמכה המאשרת לו לעסוק בתחומו. כמובן כי קיימות דרגות הסמכה שונות ואלה מסווגות על ידי סוגים, 1,2 ו-3. רק לאחר הסמכה מתאימה יקבל בודק החשמל את תעודתו ויוכל לבצע בדיקות תקינות למתקני חשמל ולגלות כשלים במערכות החשמל.

חשוב להבחין בין בודק חשמל לבין מהנדס חשמל בודק, ומי שמחזיק ברישיון חשמלאי בודק סוג 3 הוא מהנדס חשמל.

 

מי אתה בודק חשמל ומה תפקידך?

חשמלאי מומחה שעמד בהצלחה בדרישות משרד התמ"ת וקיבל תעודת הסמכה הוא זה אשר יוכר על ידי הגורמים הרלוונטיים ויוכל לעסוק בתחום.

בודק חשמל יכול להשתייך לאחת מתוך 3 רמות שמסווגות אותו על פי רמת הכשרתו ומקצועיותו:

  • בודק סוג 1 – זוהי הרמה הבסיסית ביותר של בודק חשמל ועל מנת לקבל הסמכה זו יש להוכיח ותק של חמש שנים בעבודות כחשמלאי טכנאי ולאחר קבלת ההסמכה יכול לעסוק במתקני מתח נמוך בלבד, מתקנים חשמליים תלת פאזיים באמפר מסוים.
  • בודק סוג 2 – מקנה הסמכה דומה עם רמת אמפר גבוהה יותר (וזאת לאחר מעבר בחינות הסמכה).
  • בודק סוג 3 – מאפשר לעסוק בבדיקות במתקני חשמל ללא הגבלת מתח או זרם.

 

למה חשוב להזמין בודק חשמל מוסמך?

רישיון החשמל אותו מנפיקות הרשויות מהווה תנאי למתן תוקף חוקי לעבודה ולביטוח המתלווה אליה. בדיקות הנערכות על ידי אנשי מקצוע ללא הסמכה מתאימה עלולים להיות כרוכים בהליכים משפטיים מאחר ולא בוצעו על ידי בודק חשמל שהוסמך לביצוע העבודות.

בדיקות החשמל נדרשות על פי חוק לצורך קבלת רישוי עסקים, בטיחות מבנים ותעשיה, אישור כיבוי אש, עיריות ועוד.

מעבר לכך, מתקני חשמל ומערכות חשמל מורכבות טומנות בחובן סכנה בטיחותית גדולה ויכולים להפוך לפצצה מתקתקת של ממש. לכן, יש לבדוק אותן תכופות ולעשות זאת באמצעות אנשי המקצוע, וזאת הסיבה שפיקוח חשמלי בתעשייה הוא חשוב במיוחד.

ניתן לבדוק האם בודק החשמל שהזמנתם בעל הסמכה באתר האינטרנט של משרד התמ"ת וכמובן לבדוק את הפרטים האישיים שלו ברשימת החשמלאים.

 

מהנדס חשמל בודק

הסמכה זו מאפשרת לבעל הרישיון לבצע את כל סוגי עבודות החשמל בכל סוגי המתקנים וללא הגבלת מתח, זרם ו/או גודל. בין הבדיקות השונות ניתן למצוא בדיקות חדרי שנאים, מערכות חשמל מורכבות, בדיקות לוחות חשמל, בדיקות סופיות של המערכות בטרם מחברים אותן לחשמל קבוע ועוד.

מהנדס החשמל יבצע השוואת מערכות החשמל הקיימות בפועל לבין תקנות החוק ויתריע על ליקויים, בעיות וסכנות העלולות לצוץ עם השנים. לאחר סיום בדיקתו יספק בודק החשמל תעודה חתומה על ידו שמהווה תנאי לקבלת רישוי עסקים וכדומה.

לסיכום,
חשמל הוא עניין של חיים ומוות ועבודה בהתאם לכללים ועם אנשי המקצוע שהוסמכו לכך יבטיחו שקט תעשייתי, בטיחות מרבית וקבלת כל האישורים הדרושים בשקט ובשלווה.

אל תתפשרו בכל הנוגע לבטיחות ובדקו כי בודק החשמל בעל ההסמכה הדרושה וכי מחזיק בכל האישורים. זכרו כי האחריות שלכם היא לבדוק ולהעסיק את הטובים ביותר.

רמי רז
רמי רז

הבעלים ומנהל חברת רמי רז הנדסה בע"מ, עוסק בפיקוח וניהול פרויקטים מאז שנת 1984.
החברה מתמחה בתכנון ויישום מערכות חימום חשמלי לתעשייה, ניתוב צנרת ומכלים, מחליפי חום וגופי חימום טבולים, מחממי חביות, תכנון וייצור גופי חימום לאזורים בטוחים ומוגני פיצוץ.

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

זקוקים לייעוץ מקצועי?
ליצירת קשר וייעוץ מקצועי >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן